Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport co daje bieganie

Euforia, haj, odlot – co daje bieganie?

Data publikacji 23 sierpnia 2022


Dopóki jesteśmy dziećmi, to biegamy naturalnie i nie przykładamy do tej czynności specjalnej wagi, dopiero wraz z wiekiem uświadamiamy sobie, że nie potrafimy biegać, nie lubimy i po prostu nie możemy – czy to możliwe, że zatraciliśmy tę naturalną i wrodzoną zdolność?

Najprawdopodobniej spowodowane jest to naszą kiepską kondycją i zwykłym wygodnictwem, a nawet lenistwem – do biegania trzeba się przekonać, przyzwyczaić i nie dzieje się to po kilku próbach. Czy warto biegać i co daje bieganie?

Korzyści zdrowotne dla naszego ciała i organizmu

Aktywność fizyczna, w tym oczywiście także bieganie, niesie ogrom korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Przede wszystkim poprawia się ogólna wydolność organizmu, co przekłada się na to, że mamy po prostu więcej siły na wykonywanie codziennych czynności, nawet tak prozaicznych jak wchodzenie po schodach.

Co daje bieganie? – Wzmacnia nasz układ mięśniowo-szkieletowy, czyli kości, stawy i mięśnie, oraz sercowo-naczyniowy, czyli nasze serce, tętnice i żyły. Tym samym zmniejszamy ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca, miażdżyca, udar czy zawał serca. Są to fakty, które potwierdzone są licznymi badaniami, więc w tej kwestii nie ma sensu nawet dyskutować, tylko po prostu zacząć truchtać.

Nie tylko ciało, ale i duch zyskuje na bieganiu

Osoby, które przemogły się do biegania i robią to regularnie, przekonują, że po treningu następuje przypływ energii, sił witalnych i przede wszystkim ogromna radość i poprawa samopoczucia – wszystko to za sprawą endorfin, które działają podobnie na nasz układ nerwowy jak narkotyki. Co daje bieganie? – Euforię, haj, odlot – biegacze różnie nazywają ten stan, ale jest on niewątpliwe jednym z najzdrowszych uzależnień, jakie wymyśliła natura. Bieganie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie – poprawia także pamięć, koncentrację i daje siłę do pokonywania przeciwności życiowych i radzenia sobie z niepowodzeniami.

Tracimy kalorie i odchudzamy ciało

Regularne bieganie oznacza również ogromną ilość spalonych kalorii, a co za tym idzie, także szczuplejszą i smuklejszą sylwetkę. Nie musimy się także obawiać, że grozi nam efekt jojo – skutki biegania w postaci straconych kilogramów utrzymują się tak długo, jak długo biegamy, a ponadto nie musimy ograniczać ilości spożywanych kalorii. Nie trzeba również dodawać, że poprawia się sam wygląd naszej sylwetki. – Co daje bieganie? – smukłe nogi, biodra i wysportowaną sylwetkę – to niekwestionowane korzyści.

Nie tracimy kasy na drogie sprzęty czy treningi na siłowniach

Co daje bieganie? – Na pewno również oszczędności na koncie. Jest to dyscyplina sportowa, która nie wymaga od nas praktycznie żadnych nakładów finansowych, ponieważ biegać możemy wszędzie i wystarczą nam do tego wyłącznie wygodne buty, spodnie i koszulka. Oczywiście wraz z rozwijaniem swojej pasji możemy zainwestować w profesjonalny strój, ale to i tak nieduże kwoty w porównaniu do tych, jakie wydamy na siłowaniach czy inwestując w odpowiednie sprzęty i akcesoria do ćwiczeń, które pozostaną z nami nawet wtedy, gdy pasja przeminie.

Jak podkręcić smak potraw za pomocą różnych rodzajów octu

Redakcja gospaejo.pl

Nasz portal tworzony jest przez zespół doświadczonych i pełnych pasji redaktorów, którzy chcą dostarczyć Wam najbardziej rzetelne i aktualne informacje z zakresu zdrowia, sportu, kuchni i ekologii. Ich artykuły mają za zadanie inspirować, edukować i wspierać Was w realizacji Waszych projektów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?