gospaejo.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i sporcie

Ekologia

Ekologia moda czy konieczność – jak jest naprawdę?

Ekologia moda czy konieczność – jak jest naprawdę?

W mediach w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o ekologii. Lodowce topnieją, średnia temperatura się podnosi, a w oceanach znajduje się coraz więcej plastiku. Z drugiej strony jest grupa osób, która twierdzi, że nie ma to wpływu na środowisko, a cała ekologia jest jedynie modą i metodą na wyciągnięcie pieniędzy od obywateli. Jak jest naprawdę? Czy należy zacząć być eko, a może jest to tylko chwilowy trend?

Ekologia moda czy konieczność?

Jeśli pojawia się jakiś problem globalny, to zawsze są zwolennicy i przeciwnicy danego zagadnienia. Tak też jest w przypadku ekologii i zanieczyszczenia powietrza. Z jednej strony rządy całego świata mówią o tym, że kraje emitują za dużo spalin, a także produkuje się zbyt wiele plastiku, a z drugiej strony, są zdania, że ziemia jest w stanie sobie z tym poradzić, a to, co się dzieje, jest cyklicznym zjawiskiem. Jaka jest prawda? Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie. Na pierwszy rzut oka widać, że obecnie jest zbyt duży konsumpcjonizm, a śmieci jest produkowanych co niemiara. Marnowanej jest mnóstwo żywności, a ekstremalne zjawiska atmosferyczne występują coraz częściej i są bardzo gwałtowne. Tych kilka przykładów świadczy o tym, że ekologia nie jest modą. Jest to konieczność, którą każdy powinien wprowadzić w swoje życie.

Jak dbać o środowisko?

Dbanie o środowisko nie jest wcale trudnym zadaniem. Wystarczy wprowadzić kilka zmian w codziennym życiu. Od czego można zacząć? Przede wszystkim dobrym pomysłem jest segregowanie śmieci, które tak na dobrą sprawę jest obowiązkowe w Polsce. Jednak nie każdy przestrzega tych reguł i często w koszach na śmieci znajdują się nie te materiały, które powinny. Segregacja nie jest trudna, a pozwala na odzyskanie plastiku czy szkła, które poddane zostaną recyklingowi. Świetnym pomysłem jest także ograniczenie poruszania się samochodem. Warto wybrać wiosną, latem i jesienią rower, który przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji spalin, a dodatkowo korzystnie wpłynie na zdrowie. Można także przy okazji dużo zaoszczędzić. Warto także wybierać produkty ekologiczne, których w sklepach jest co niemiara. Jeśli się mieszka blisko wsi, to warto sprawdzić, czy rolnicy nie oferują swojskich jajek, warzyw lub innych przygotowanych przez nich produktów. Dzięki temu wspiera się nie tylko polskie rolnictwo i gospodarkę, ale także je się zdrowo i smacznie.

Czy warto być eko?

Bycie eko jest obecnie bardzo modne, co akurat jest dobre. W tym przypadku warto podążać za modą i żyć świadomie ekologicznie. Dzięki ekologicznemu podejściu będzie można ograniczyć zanieczyszczenie wód, gleb i powietrza. Ktoś może powie, że jedna osoba nie ma wpływu na środowisko. Nic bardziej mylnego. Świat stworzony jest z jednostek, które tworzą całość. Jeśli jedna osoba zacznie żyć ekologicznie, to zaraz sąsiad lub znajomy będzie ją naśladować. I tak stworzy się łańcuszek osób, dzięki któremu spadnie produkcja śmieci i emisji spalin. Poza tym każdy chce zadbać o swoją rodzinę i dzieci, które za parę lat mogą nie mieć dostępu do pitnej wody.

Udostępnij